1ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΑΧΑΡΝΩΝ

Εκδρομή στη Αρκαδία (Κάψια-Βυτίνα -Δημητσάνα)

dimitsana1dimitsana2

dimitsana3dimitsana4

Η εκδρομή του σχολείου, το Σάββατο 13/4/2024 ήταν καταπληκτική. Πρώτη επίσκεψή μας ήταν η Αγ. Φωτεινή στην Μαντίνεια στην Κάψια Αρκαδίας (που βρίσκεται 13 χιλιόμετρα βόρεια της Τρίπολης) . Είχαμε την τύχη να μας ξεναγήσει ο αρχιτέκτονας-ζωγράφος που την έχει αναγείρει ο Παπαθεοδώρου Κ. λέγοντας μας για τους διάφορους συμβολισμούς στην κατασκευή της (ανέγειρε το ναό το 1970-73 σε ηλικία 30 ετών και σήμερα 87 ετών και ασχολείται ακόμα με την αγιογράφηση του ναού). Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στο υπέροχο σπήλαιο Κάψια και μείναμε έκπληκτοι με το θαύμα της φύσης .   Αφού ξεκουραστήκαμε με κάποιο ρόφημα πήραμε το δρόμο και επισκεφθήκαμε την Βυτίνα , που βρίσκεται σε ύψος 1000 μέτρα δίπλα στο κατάφυτο με έλατα όρος Μαίναλο. Ορισμένοι από εμάς κατεβήκαμε για φαγητό και ξεκούραση και άλλοι επισκεφθήκαμε την πανοραμική Δημητσάνα με τους περίφημους στην επανάσταση του 21 μπαρουτόμηλους. Εντυπωσιαστήκαμε τόσο από το όμορφο χωριό αλλά και από το υπαίθριο μουσείο υδροκίνησης με τα πλούσια νερά.Το απόγευμα πήραμε το δρόμο της επιστροφής με νωπές της εικόνες από την τόσο όμορφη εκδρομή.  Αξίζουν πολλά μπράβο στην κα Νικολάου που επιμελήθηκε του  προγράμματος τα εκδρομής και στην κα Πανταζοπούλου για την υλοποίησή της.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2024 21:10

Εκδήλωση Υγείας για την Καρδία

kardia1kardia2

kardia3kardia4

Την Τετάρτη 10-4-2024 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την υγεία στο σχολείο με επίκεντρο την καρδία .

Ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο διευθυντής της καρδιολογικής κλινικής του νοσοκομείου Υγεία Δρ. Τσόλης Ηλίας, πρόεδρος της Ελληνικού Ινστιτούτο Καρδιάς και ευεξίας και πανεπιστημιακός καθηγητής. Ο εξαίρετος γιατρός και ομιλητής μας ανέλυσε και εξήγησε τα προβλήματα που δημιουργούνται στη λειτουργία της καρδίας, εξ αιτίας των ανθρώπινων παραγόντων με εξέχοντες παράγοντες κάπνισμα, διατροφή, καθιστική ζωή .

Οι παρευρισκόμενοι στην εκδήλωση άκουσαν με ενδιαφέρον τον ομιλητή, και με τις στοχευμένες ερωτήσεις που διατύπωσαν , συνέβαλαν στην επιτυχία της εκδήλωσης.

Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν το 1ο Εσπ. ΕΠΑΛ, το 2ο ΕΠΑΛ και το 1ο ΕΚ Αχαρνών , χάρη στην ευαισθησία του εξαίρετου εκπαιδευτικού Γάγγα Αλέξανδρου που πρόσφατα είχε περιπέτεια με την υγεία του.

48η εθελοντική αιμοδοσία 1ου Εσπ. ΕΠΑΛ Αχαρνών

aimodosia4-2024-2aimodosia4-2024

aimodosia4-2024-3aimodosia4-2024-1

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η εθελοντική αιμοδοσία του σχολείου μας, που πραγματοποιήθηκε στις 9/4/2024 στο χώρο του σχολείου .

Ευχαριστούμε από καρδιάς τους 40 εθελοντές αιμοδότες (μαθητές και καθηγητές) που ανταποκρίθηκαν για 2η φορά το τρέχον σχολικό έτος στο κάλεσμα του σχολείου για προσφορά και αλληλεγγύη .

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 11 Απρίλιος 2024 09:23

Πρόγραμμα σχολείου από 8 Απριλίου 2024

aprilios

To πρόγραμμα του σχολείου από Δευτέρα 8 Απριλίου 2024.

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα ΕΔΩ.

Θέση εργασίας στις Αχαρνές

nea-thesi-ergasias

Αγαπητό ΕΠΑΛ Αχαρνών,

Παρακαλώ όπως προωθήσετε το παρακάτω μήνυμα σε αποφοίτους σας, οι οποίοι ψάχνουν για εργασία.

Η εταιρία μας στο Μενίδι ενδιαφέρεται για άμεση πρόσληψη εργαζόμενου για μόνιμη εργασία με ένσημα.
Το ωράριο εργασίας είναι 9 το πρωί με 5 το απόγευμα, από Δευτέρα έως Παρασκευή.
Μισθός 830 ευρώ.

Λόγω της χειρονακτικής φύσης της εργασίας, αναζητούμε άντρες εργαζόμενους.

ΜΦΧ,
Βασίλης Μπέλλας, τηλέφωνο επικοινωνίας 210-2460056