Μουσική Παιδεία και Δημοκρατία στην Κλασική Αθήνα (2012-2013)

Εκθεσιακός Χώρος του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων

H μουσική ως μέσο διαπαιδαγώγησης του Αρχαίου Αθηναίου

Το Σχολείο μας επισκεύτηκε και τη φετινή σχολική χρονιά την έκθεση της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία (την Τρίτη και Τετάρτη στις 16 & 19/9/2012) με τίτλο «Μουσική Παιδεία και Δημοκρατία στην Κλασική Αθήνα».

IMG_0039
IMG_0040
IMG_0041
IMG_0042
IMG_0043
IMG_0044
IMG_0045
IMG_0046

Η έκθεση προσεγγίζει τη μουσική ως στοιχείο παιδείας που ενδυναμώνει τους θεσμούς της δημοκρατίας  και της συμμετοχής στα κοινά. Στην κλασική Αθήνα πίστευαν ότι ο τρόπος εκτέλεσης της μουσικής ακολουθεί αλλά και επηρεάζει τους νόμους του κράτους, καθώς και την εξέλιξη της κοινωνικής ζωής.

Η έκθεση διαμορφώνεται σε τρεις ενότητες:

Η πρώτη ενότητα παρουσιάζει τους ήρωες Θησέα, Ηρακλή, Αχιλλέα και Πάρι ως πρότυπα του μορφωμένου μουσικά ήρωα, στη συνέχεια τη μουσική εκπαίδευση των νέων ως συστατικό της διαμόρφωσης του μελλοντικού Αθηναίου πολίτη, και τέλος τη μουσική συνοδεία κατά τη σωματική άσκηση.

Η δεύτερη ενότητα αναφέρεται στις εκδηλώσεις του Δήμου όπου συμμετέχουν οι νέοι της πόλης στις μεγάλες θρησκευτικές εορτές όπως Παναθήναια και Μεγάλα Διονύσια, μουσικούς αγώνες και το θέατρο.

Η τρίτη ενότητα παρουσιάζει τον μουσικά μορφωμένο Αθηναίο αλλά και τη μορφωμένη Αθηναία.

Οι μαθητές μας έμειναν πραγματικά εντυπωσιασμένοι από την επίστεψη στην έκθεση αυτή.