foto 2c
img_20200630_190007
img_20200630_190013
img_20200630_190023

Το σχολείο μας δημιουργήθηκε για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες σε ζήτηση για σπουδές στην Τεχνική Εκπαίδευση των μαθητών του δήμου Αχαρνών.  Το 1999 με πρωτοβουλία του προϊσταμένου του 2ου Γραφείου Αχαρνών κύριου Κρέπια Ευστάτιου και με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή του 4ου ΤΕΕ Αχαρνών κύριου Πολύδωρου Βασίλειου, λόγω του αυξημένου αριθμού φοιτώντων μαθητών στο 4ο ΤΕΕ Αχαρνών, δημιουργήθηκε το 1ο Εσπερινό ΤΕΕ Αχαρνών , με σκοπό την αποσυμφόρηση του 4ου ΤΕΕ Αχαρνών.

Διευθυντής του ορίστηκε ο κύριος Μάνος Γεώργιος, υποδιευθυντής μέχρι τότε στο 4ο ΤΕΕ Αχαρνών, ο οποίος μετά από κρίσεις στελεχών παραμένει μέχρι σήμερα διευθυντής του σχολείου.

Το σχολείο στεγάστηκε για ένα χρόνο στα λυόμενα κτίρια του προφήτη (στις εγκαταστάσεις της πρώην ΤΕΣ Αχαρνών) και από το 2000 εγκαταστάθηκε στο χώρο που λειτουργεί μέχρι σήμερα.Το κτίριο έχει εμβαδόν 7500τμ και διαθέτει εγκαταστάσεις με πλήρη εξοπλισμό, σύγχρονο εργαστηριακό κέντρο (ΣΕΚ), όπου οι μαθητές εμπεδώνουν τις θεωρητικές γνώσεις και αποκτούν δεξιότητες, αίθουσα θεάτρου-κινηματογράφου, γήπεδα αθλοπαιδιών.

Οι μαθητές μας προέρχονται ως επί το πλείστον από το δήμο Αχαρνών, αλλά έχουμε και αρκετούς από άλλους δήμους, αφού δεν λειτουργούν σε αυτούς εσπερινά ΕΠΑΛ με αντίστοιχες ειδικότητες.  Αυτό που χαρακτηρίζει τους μαθητές μας είναι η υπευθυνότητα-ωριμότητα-αγάπη για την ειδικότητα που επέλεξαν και αυτό οφείλεται στο συγκερασμό των ηλικιών που έχουν οι μαθητές μας (μαθητές διαφόρων ηλικιών), στην πρωινή εργασία τους επάνω στην ειδικότητα που σπουδάζουν, αλλά και στο ευαίσθητο επιμορφωμένο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου που πασχίζει καθημερινά για την επιτυχία των μαθητών.

Οι απόφοιτοι του σχολείου μας στελεχώνουν ως καταξιωμένοι επαγγελματίες στην ειδικότητά τους αρκετούς δημόσιους οργανισμούς και άλλοι διαπρέπουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε όλη την Αττική.

Το Όραμα μας

ORAMAMAS

Ζούμε σ΄ ένα περιβάλλον που συνεχώς αλλάζει και εξελίσσεται, σ΄ ένα περιβάλλον αυξανόμενης πολυπλοκότητας, όπου η κλιματική αλλαγή, αλλά και οι αλλαγές στην παγκόσμια οικονομία, επηρεάζουν τις εργασιακές σχέσεις, τόσο με τις αλλαγές στα επαγγέλματα όσο και την τεχνογνωσία.

Η συμβολή του σχολείου μας στην εκπαίδευση ή επανεκπαίδευση των ατόμων (εργαζομένων ή άνεργων, ενήλικων ή ανήλικων) είναι στην κατεύθυνση οι εκπαιδευόμενοι, να αποκτήσουν  βασικές δεξιότητες που στηρίζουν την προσωπική τους εξέλιξη, ενισχύουν την απασχολησιμότητά τους, βασική προϋπόθεση για την κοινωνική τους ένταξη ( και όχι τον κοινωνικό αποκλεισμό τους ), την ενίσχυση των επιδόσεων τους, την ανταγωνιστικότητα, την έρευνα και την καινοτομία.

Με βάση τα παραπάνω, το όραμα του σχολείο μας, παίρνοντας υπόψη μας επιπλέον τους σκοπούς και στόχους της UNESCO, είναι να προσφέρει υπηρεσίες για :

την εκπαίδευση των ενήλικων μαθητών/τριες που θέλουν μια δεύτερη ευκαιρία για μόρφωση, είτε επειδή στο παρελθόν εγκατέλειψαν τις σπουδές τους, είτε για να αλλάξουν ειδικότητα εργασίας, παίρνοντας εφόδια και γνώσεις, ενισχύοντας τις δεξιότητές τους και αποκτώντας προσόντα, που θα βοηθήσουν να ξεδιπλώσουν τη δυναμική και τη δημιουργικότητά τους και θα βελτιώσουν την ποιοτική τους ζωή.

ένα θετικό, ανοιχτό, και καλλιεργήσιμο σχολικό κλίμα, που θα δημιουργεί ένα φιλικό – υποστηρικτικό και συλλογικό περιβάλλον, στο οποίο ο εκπαιδευτικός επιβάλλεται να είναι συνεργάτης και καθοδηγητής του μαθητή.   Να θέτει ως σκοπό τη μάθηση του εκπαιδευόμενου, σεβόμενος παράλληλα τους ρυθμούς μάθησής του. Να εδραιώνει την ουσιαστική επικοινωνία, η οποία θα επιτευχθεί μέσα από το διάλογο και τον αλληλοσεβασμό. Έτσι  θα μπορέσει να γίνει ένας αληθινός «μέντορας» για τους μαθητές του, που θα θυμούνται για χρόνια μετά το πέρας των σχολικών τους χρόνων.

να δημιουργήσουμε ένα σχολείο ελκυστικό στους μαθητές, στο οποίο ο ρόλος της εκπαίδευσης του να είναι, πως ο εκπαιδευόμενος να μαθαίνει. Να τον μάθει πώς να ενεργεί και να αποκτήσει όλα εκείνα τα εφόδια που θα τον καταστήσουν άνθρωπο ικανό να εργάζεται ομαδικά., να διαθέτει ευελιξία και προσαρμοστικότητα, να συμβιώνει με το συνάνθρωπο, να σέβεται τη διαφορετικότητα. Το βασικότερο: να αγωνίζεται για την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

το άνοιγμα του σχολείου "προς τα έξω" και αποδοχή του από τη ευρύτερη κοινωνία μέσα από πρωτοβουλίες–εκδηλώσεις-έργα που αναλαμβάνει να πραγματοποιήσει μόνο του ή συνεργαζόμενο με άλλους φορείς.

τη διαμόρφωση ελεύθερων και υπεύθυνων ανθρώπων, οι οποίοι θα συγκλίνουν στην ιδέα της αλληλοεκτίμησης, εμπιστοσύνης, κατανόησης και σεβασμού, αποδοχής και ισοτιμίας των ανθρώπων και των πολιτισμών, καθώς και στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων και των έργων τους.

• τελικός μας στόχος ο εξανθρωπισμός και η αλλαγή του ατόμου, του σχολείου, της κοινωνίας γενικότερα.

ORAMAMAS2

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 30 Μάιος 2023 23:04