1° ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΑΧΑΡΝΩΝ

... βαδίζουμε στη γνώση και την επιτυχία

Το Σχολείο μας

epal1
epal2
epal3

Το σχολείο μας δημιουργήθηκε για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες σε ζήτηση για σπουδές στην Τεχνική Εκπαίδευση των μαθητών του δήμου Αχαρνών.  Το 1999 με πρωτοβουλία του προϊσταμένου του 2ου Γραφείου Αχαρνών κύριου Κρέπια Ευστάτιου και με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή του 4ου ΤΕΕ Αχαρνών κύριου Πολύδωρου Βασίλειου, λόγω του αυξημένου αριθμού φοιτώντων μαθητών στο 4ο ΤΕΕ Αχαρνών, δημιουργήθηκε το 1ο Εσπερινό ΤΕΕ Αχαρνών , με σκοπό την αποσυμφόρηση του 4ου ΤΕΕ Αχαρνών.

Διευθυντής του ορίστηκε ο κύριος Μάνος Γεώργιος, υποδιευθυντής μέχρι τότε στο 4ο ΤΕΕ Αχαρνών, ο οποίος μετά από κρίσεις στελεχών παραμένει μέχρι σήμερα διευθυντής του σχολείου.

Το σχολείο στεγάστηκε για ένα χρόνο στα λυόμενα κτίρια του προφήτη (στις εγκαταστάσεις της πρώην ΤΕΣ Αχαρνών) και από το 2000 εγκαταστάθηκε στο χώρο που λειτουργεί μέχρι σήμερα.Το κτίριο έχει εμβαδόν 7500τμ και διαθέτει εγκαταστάσεις με πλήρη εξοπλισμό, σύγχρονο εργαστηριακό κέντρο (ΣΕΚ), όπου οι μαθητές εμπεδώνουν τις θεωρητικές γνώσεις και αποκτούν δεξιότητες, αίθουσα θεάτρου-κινηματογράφου, γήπεδα αθλοπαιδιών.

Οι μαθητές μας προέρχονται ως επί το πλείστον από το δήμο Αχαρνών, αλλά έχουμε και αρκετούς από άλλους δήμους, αφού δεν λειτουργούν σε αυτούς εσπερινά ΕΠΑΛ με αντίστοιχες ειδικότητες.  Αυτό που χαρακτηρίζει τους μαθητές μας είναι η υπευθυνότητα-ωριμότητα-αγάπη για την ειδικότητα που επέλεξαν και αυτό οφείλεται στο συγκερασμό των ηλικιών που έχουν οι μαθητές μας (μαθητές διαφόρων ηλικιών), στην πρωινή εργασία τους επάνω στην ειδικότητα που σπουδάζουν, αλλά και στο ευαίσθητο επιμορφωμένο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου που πασχίζει καθημερινά για την επιτυχία των μαθητών.

Οι απόφοιτοι του σχολείου μας στελεχώνουν ως καταξιωμένοι επαγγελματίες στην ειδικότητά τους αρκετούς δημόσιους οργανισμούς και άλλοι διαπρέπουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε όλη την Αττική.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 27 Σεπτέμβριος 2012 19:40