Ενημέρωση καθηγητών

Ιστολόγιο άρθρων ενημέρωσης καθηγητών

enimerosi

Επίσκεψη Σύμβουλου Εκπαίδευσης

Την Παρασκευή 15/9/2023 είχαμε τη χαρά να μας επισκεφθεί ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείο μας κος Κατσίπης Μιχάλης κλάδου ΠΕ81.

Μέσα σε ευχάριστο Παιδαγωγικό κλίμα ο Σύμβουλος παρότρυνε τους συνάδελφους εκπαιδευτικούς για επιμορφώσεις και εξέλιξή τους, για όφελος των ιδίων αλλά και των μαθητών μας.
Εξήρε το έργο των καθηγητών του σχολείου και την προσφορά τους στην εκπαίδευση των ενηλίκων εκπαιδευομένων, οι οποίοι είναι μια ιδική κατηγορία μαθητών με ιδιαίτερες αισθήσεις, αναστολές και βιώματα.
Τόνισε ότι θα είναι στο πλευρό των καθηγητών και των εκπαιδευομένων μαθητών του σχολείου μας για ότι τον χρειαστούμε και προθυμοποιήθηκε να πραγματοποιήσει σεμινάρια για τους εκπαιδευτικούς προκειμένου να τους βοηθήσουν στην καλύτερη εκπαίδευση και κατανόηση των μαθημάτων από τους μαθητές μας.
Οι καθηγητές του σχολείου ευχαριστήσαν το κο Κατσίπης Μ, και ευχήθηκαν καλή συνεργασία προς όφελος των μαθητών μας και της εκπαίδευσης
Αχαρνές 18/9/2023
Γιώργος Μάνος
Διευθυντής 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αχαρνών

simvoul1simv2

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 21 Σεπτέμβριος 2023 13:04

Σεμινάριο με θέμα την εκπαίδευση στον 21ο αιώνα

thalpos

Την Πέμπτη 1/6/2023, υλοποιήθηκε το πέμπτο  εκπαιδευτικό σεμιναρίο του "Θαλπος"   με θέμα: "H εκπαίδευση και ο ρόλος του εκπαιδευτικού τον 21ο αιώνα." , με εισηγήτρια την ψυχολόγο  Μαρία Μακριδακη. Μπορείτε να κατεβάσετε την "παρουσίαση" πατώντας ΕΔΩ.

Σεμινάριο για την προώθηση της ανεκτικότητας στη διαφορετικότητα

thalpos

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης του προσωπικού του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτικό σεμιναρίο στις 11/05 με θέμα:

"Εκπαιδευτικές πρακτικές για την προώθηση της ανεκτικότητας στη διαφορετικότητα".  Μπορείτε να κατεβάσετε την

παρουσίαση του σεμιναρίου από ΕΔΩ.

Προγράμματα Σπουδών 2022 - 2023

Mπορείτε να βρείτε αναλυτικές οδηγίες για τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών στον παρακάτω σύνδεσμο:

Σεμινάριο με θέμα την ένταξη απομονωμένων ατόμων

thalpos

Στα πλαίσια της επιμόρφωσης του προσωπικού του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτικό σεμιναρίο στις 27/04 με θέμα:

"Κοινωνική ένταξη απομονωμένων ατόμων στη σχολική κοινότητα".  Μπορείτε να κατεβάσετε την

παρουσίαση του σεμιναρίου από ΕΔΩ

Σελίδα 1 από 3