ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2021

«Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ»

exofyllo hmerologio

ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

Οι φωτογραφίες του ημερολογίου είναι το αποτέλεσμα του διαγωνισμού φωτογραφίας που διοργανώθηκε στο 1ο Εσπερινό Επαλ Αχαρνών, με συμμετέχοντες από όλα τα τμήματα του σχολείου.  Στα πλαίσια του διαγωνισμού, οι μαθητές παρακολούθησαν σεμινάριο φωτογραφίας από τον καθηγητή του ΕΠΑΛ, Κώστα Παράσχου.

Στην συνέχεια  επιλέχθηκαν δώδεκαθέματα από τις καθηγήτριες Πανταζοπούλου Μπέτυ και Λιάνα Νικολάου και ένα πρώτο διαχωρισμό των φωτογραφιών σε θεματικές και προτάσεις για ποιήματα  που να αντιστοιχούν στις θεματικές.

Τα τμήματα Α1 και Α2 ανέλαβαν να  οργανώσουν τις φωτογραφίες για παρουσίαση σε μορφή ημερολογίου, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μάρκου Γεωργίας. Άλλοι μαθητές έκαναν προτάσεις για τις φωτογραφίες που πρέπει να επιλεχθούν για κάθε  θέμα, άλλοι τα έβαλαν μέσα σε μια ηλεκτρονική παρουσίαση και επέλεξαν το φόντο και τα χρώματα της παρουσίασης που να  ταιριάζουν σε κάθε θεματική ενότητα, άλλοι  σκέφτηκαν  τον τίτλο του ημερολογίου, άλλοι αναζήτησαν στο διαδίκτυο ποιήματα για την κάθε θεματική ενότητα., άλλοι έκαναν προτάσεις για την σύνθεση του εξωφύλλου, να είναι δηλαδή τέσσερις φωτογραφίες συντιθέμενες σε ένα κύκλο που να εκφράζουν τις τέσσερις εποχές, άλλοι πρόσθεσαν την εικόνα του ημερολογίου μέσα σε κάθε μήνα.

Μπορείτε πατώντας στο εξώφυλλο να δείτε το ημερολόγιο μας Online  με όλα τα ονόματα των μαθητών που συμμετείχαν. Αν θέλετε τυπωμένο μπορείτε να συννενοηθείτε  (το συντομότερο δυνατόν) με την κ Μάρκου στο mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή με τις υποδιευθύντριες στο γραφείο τους.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 20 Ιούνιος 2023 17:25